

Ako budovať zelené Slovensko - ONLINE
30. Mar 2021
Pozývame Vás sledovať druhý online HNclub, v roku 2021, ktorý sa bude venovať téme zeleného a udržateľného Slovenska, v rámci priorít Plánu obnovy.
Link na pozeranie: https://youtu.be/Wc4g-bv4LWc
Otázky do štúdia zasielajte prostredníctvom sli.do #zeleneslovensko
Pozvanie prijali:
-
Ján Budaj, minister životného prostredia SR
-
Koloman Buzgó, riaditeľ divízie riešení pre firemných klientov ČSOB
-
Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ a viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania, US Steel Košice
-
Karol Galek, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR
1. Zelené a konkurencieschopné
- Slovensko, ako priemyselná krajina musí skĺbiť dva aspekty - plniť environmentálne požiadavky a zároveň konkurencieschopnosť nášho priemyslu. Ako to docieliť? Ako to chce dosiahnuť štát a čo pre to robí a čo od toho očakáva priemysel?
- Európska únia už dlhšiu dobu rieši možné uhlíkové clá. Pomôžu v rámci medzinárodnej konkurencie tunajším podnikom?
- Ako je na tom slovenský priemysel? Fabriky investovali do zelených technológií, snažia sa znižovať produkciu CO2. Ako sú na tom v EÚ konkurencii? A čo by možno privítali zo strany štátu?
2. Zelená energia a cirkulárna ekonomika
- Zelená verzus bezuhlíková energetika, - ako sa bude Únia pozerať na náš energetický mix? Sme schopný splniť všetky požiadavky? A do akej miery nám s Tým pomôže zastavenie dotovania energie z uhlia?
- Na ktoré zdroje energie by sa mal štát koncentrovať? Zelená energia totiž nie je iba z obnoviteľných zdrojov. Aká je v tomto smere stratégia štátu?
- Cirkulárna ekonomika - do akej miery je na Slovensku reálne podporovaná? Čo zmení nový zákon o odpadoch? Ako ho nastaviť tak, aby aj producenti mali pocit, že s ich príspevkami je narábané transparentne?
3. Zelené technológie - šanca na inovácie
- Tlak na zelené riešenia so sebou nesie vysoké náklady, ale šancu na inovácie. Využívame ju? Využíva ju súkromný sektor a štát?
- Ako presne chce štát využiť zdroje z Fondu obnovy? Kam by sme sa vďaka týmto zdrojom mohli dostať? A do akej miery do toho bude zapojený súkromný sektor?
- Ako by mala prebiehať aj kooperácia pri čerpaní týchto zdrojov na strane štátu cez ministerstvá? Podarí sa v tomto prípade odstrániť rezortizmus alebo pôjde o politicky rozdelené čerpanie?
Ján Budaj, minister životného prostredia SR
Koloman Buzgó, riaditeľ Divízie riešení pre firemných klientov ČSOB
Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ a viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania, US Steel Košice
Karol Galek, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR
Partneri
Hlavný partner